Wydaj książkę i zarabiaj

Wydaj książkę i zarabiaj

writerKażdy kto posiada znaczącą wiedzę, ma niszowe hobby oraz nieprzeciętne zainteresowania i chciałby je zmonetyzować powinien napisać książkę a później ją wydać. Może ona dotykać różnej materii i problemów. Najważniejsze jednak żeby tematy, które poruszy zainteresowały odbiorców.

Taką drogę samofinansowania i promocji wybiera wielu influencerów, YouTuberów i blogerów. Przynosi im to nie tylko dodatkowy dochód ale również zwiększa ich zasięgi. Wydanie książki sprawia, że wykraczają poza ramy internetu i mają szansę dotrzeć do osób, które w dużej mierze są offline.

Co zatem jest niezbędne do wydania książki?

Oczywiście pomysł i dobry warsztat pisarski. Ale to nie wszystko. Początkujący pisarz będzie potrzebował kogoś kto książkę z redaguje i wyda, zajmie się jej promocją i dystrybucją. Kogoś kto ogarnie sprawy finansowe i odpowiednio je zabezpieczy. Drogą na skróty mogłoby być zgłoszenie się do wydawnictwa i zlecenie jej tych wszystkich zadań, niestety wiąże się to z uszczupleniem potencjalnych zysków.

Osoby które wybierają drogę wydawnictw z reguły otrzymują jedynie 10-15% ceny półkowej książki. Nie są to kwoty, które mogłyby zrobić na kimś wrażenie. Dlatego każdy kto ma dobry pomysł i chęci by napisać i wydać książkę powinien poszukać odpowiedniej firmy, która nie tylko spienięży jego idę ale również podzieli się zyskami. Firm czy przedsiębiorstw tego typu na rynku pojawia się coraz więcej. Dlatego każdy kto nosi się z zamiarem poszerzenia działalności powinien podjąć ryzyko biznesowe i spróbować czegoś nowego.

Nie musi być naturalnie influencerem czy blogerem. Książkę może wydać praktycznie każdy kto ma na to ochotę. Jeżeli czyjąś pasją jest pisanie bajek dla dzieci czy kryminałów, to wydanie książki może całkowicie odmienić jego życie. Zresztą wydanie książki w formie papierowej to tylko jeden z kanałów dystrybucji. Dobry wydawca zadba o to, żeby książka znalazła się w formie e-booka i audiobooka. Dodatkowo użyje wszelkich możliwych narzędzi marketingu do promocji książki. Pisząc książkę musimy starać się robić to najlepiej jak potrafimy ponieważ konkurencja na tym rynku jest coraz większa.

Niestety, zwłaszcza dla czytelników większość pojawiających się książek związanych ze światem influencerów jest co najmniej średnia żeby nie powiedzieć słaba. Myśląc o sukcesie musimy wznieść się ponad ten poziom w zdecydowany sposób. Pamiętajmy, że jakość zawsze się obroni a jeżeli dołożymy do tego rozsądną cenę za książkę sukces mamy w kieszeni.