O stronach internetowych

O stronach internetowych

wwwNie Każ Mi Myśleć – o życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych – Steve Krug

Każdy chce, by jego witrynę odwiedzało wielu internautów. Jednym ze sposobów jest pozycjonowanie strony. Czy jednak podejście to jest w pełni właściwe? Dlaczego bardzo często serwisy które nie znajdują się na czołowych miejscach w wyszukiwarkach mają wielokrotnie więcej unikalnych odwiedzin niż konkurencja znajdująca się nawet na najwyższych pozycjach? Wyszukiwarki dają możliwość poinformowania użytkowników internetu o stronie WWW. Aby jednak polubili ją i zechcieli na nią wrócić nie pomoże nawet najpopularniejsza wyszukiwarka Google. Książka „Nie każ mi myśleć” pokazuje jakimi kryteriami przeciętny internauta „ocenia” stronę WWW. Przedstawiona w tytule zasada projektowania stron „Nie każ mi myśleć!” konsekwentnie omawiana jest na przykładach, aż do ostatniej strony książki. Od lat mówię ludziom, że jest to moje pierwsze prawo funkcjonalności. Im więcej stron internetowych oglądam, tym bardziej jestem przekonany o jego słuszności. Zasada ta jest ważniejsza od innych i stanowi kluczowy argument podczas podejmowania decyzji, czy coś jest przydatne, czy nie w projekcie strony WWW. Jeśli potrafisz zapamiętać tylko jedną regułę, niech to będzie właśnie ta.
Tak Steve Krug pisze na pierwszych stronach swojego opracowania. Kolejno wskazywane przykłady i rozwiązania nie pozwalają nie zgodzić się z jego stwierdzeniem.
Steve Krug jest konsultantem w zakresie funkcjonalności stron. Prowadzi „laboratorium”, gdzie na żywo może przyglądać się zwykłym ludziom, odwiedzającym witrynę internetową. Wszystkie omawiane przez niego zasady funkcjonalności zobrazowane są nie tylko ilustracją, ale także, co jest o wiele cenniejsze, zachowaniami osób, które przeglądały omawiane strony internetowe.
Dzięki książce, nauczyć się można budować schemat strony, właściwą nawigację i tworzyć elementy funkcjonalne strony, by jej użytkownik czuł się jak u siebie i z przyjemnością poznawał jej zawartość. Ponadto dowiedzieć się można jak konstruować elementy graficzne, które będą stronę uatrakcyjniać, a nie odwracać uwagę czytelnika, co ma miejsce najczęściej.
Największym atutem tej książki jest możliwość zrozumienia jak myśli internauta, a właściwie jak się zachowuje oglądając stronę WWW. Ta wiedza pozwala na projektowanie serwisów, które pokocha zdecydowana większość internautów.