
Ebook jest to współczesna forma książki. Elektronika zawładnęła światem i rozszerza się na coraz to inne kręgi. Nową ofiarą tej elektronicznej zagłady stała się książka. Wiele osób pewnie zastanawia się w jaki sposób można odczytać książkę w telefonie komórkowym.
Właśnie ebooki, czyli zapisanie książki w postaci pliku tekstowego powoduje, że mamy taką możliwość. Jest to szczególnie wygodne w podróży, ponieważ nie musimy wozić ze sobą obszernych książek tylko wystarczy, że wyjmiemy z kieszeni telefon i wciśniemy odpowiedni guzik.
Wiele osób zastanawia się, czy ebook potrafi zastąpić zwykłą książkę. Czy doznania, które ma czytelnik zwykłej książki w jakiś sposób można porównać z doznaniami osoby, która czyta ebook? Z pewnością nie i chyba wszyscy miłośnicy książek zgodzą się z tym, że ebook nigdy nie dorówna tradycyjnej książce.
W takim razie czemu ludzie sięgają coraz częściej po ebooki? Tutaj wszyscy są jednogłośni – tylko i wyłącznie z wygody. Cena ebooków jest porównywalna z książkami tradycyjnymi, lecz w Internecie jest dostępnych mnóstwo ebooków za darmo.
Jak wygląda rynek e-booków?
Rynek e-booków rozwija się dynamicznie i wciąż zyskuje na popularności. Zdaniem raportu „Global Ebook Market” opublikowanego przez badaczy rynku, w 2020 roku wartość światowego rynku e-booków wyniosła około 15 miliardów dolarów. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych lat wartość ta będzie rosła.
W Polsce rynek e-booków również rozwija się szybko. Według raportu Polskiej Izby Książki w 2020 roku sprzedaż e-booków stanowiła już 17,6% wartości rynku książek. W tym samym roku w Polsce sprzedano ponad 9 milionów e-booków, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Klienci cenią sobie e-booki przede wszystkim ze względu na ich wygodę i dostępność. E-booki można czytać na różnych urządzeniach, a w jednym urządzeniu można przechowywać wiele tytułów. Ponadto, e-booki są często tańsze od tradycyjnych książek, a ich zakup jest szybki i wygodny dzięki możliwości dokonywania zakupów online.
W Polsce najwięcej e-booków sprzedaje się w kategoriach literatury pięknej, popularnonaukowej oraz poradnikowej. Często wybierane są również e-booki edukacyjne, a wśród nich podręczniki szkolne.
Podsumowując, rynek e-booków jest wciąż rozwijający się i zyskuje na popularności. Klienci cenią sobie przede wszystkim wygodę i dostępność e-booków, a w Polsce najwięcej e-booków sprzedaje się w kategoriach literatury pięknej, popularnonaukowej oraz poradnikowej.