Fantastyka a bajki

Fantastyka a bajki

fantastyka1Mimo że żyjemy w bardzo zaawansowanych czasach i człowiek jest ponoć coraz bardziej inteligentny, to dalej wiele ludzi myli fantastykę z bajkami. Nawet w miejscu takim jak biblioteka czy księgarnia zdarzają się sytuacje, gdy po pytaniu o fantastykę jesteśmy kierowani na półkę z bajkami bądź słyszymy odpowiedź „bajki dla dorosłych są na półce x”. Jest to bardzo lekceważące i krzywdzące podejście do gatunku fantasy.

Jest on uważany za bajki przez fakt, że akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie, który jest o wiele bardziej kolorowy i atrakcyjniejszy od rzeczywistego. Jednak powodem tego nie jest wcale „zdziecinnienie” gatunku. Powodem takiego wyglądu tego świata jest fakt, że w świecie fantastycznym istnieje magia, która podtrzymuje całe życie, a lasami opiekują się elfy, nie dopuszczając innych do jego wycinki bądź niszczenia. Kolejnym argumentem za bajkowością świata fantasy są występujące w nim istoty.

Często można się natknąć na pokojowo nastawione niziołki i inne podobne rasy. Jednak trzeba pamiętać, że nie tylko oni występują w opowiadaniach fantasy i nie zawsze ich przygody są całkiem kolorowe i beztroskie.

Opowieści fantasy wcale nie są takie kolorowe i proste. Często do świata fantasy przenoszone są problemy ze świata rzeczywistego, ponieważ jest to sposób na delikatniejsze przedstawienie dużych problemów i uświadomienie ich szerszemu gronu odbiorców. Często też w opowiadaniach Fantazy pokazane są problemy ludzi młodych i sposoby jak je rozwiązać.

Wiadomo, że młodzież dużo chętniej czyta książki fantasy niż książki edukacyjne i poradniki, a takie rozwiązanie powoduje, że rada dotrze do dużo szerszego grona odbiorców i pozwoli im rozwiązać problemy. Niektórzy twierdzą, że to właśnie fantastyka może problemy powodować i przez fantastykę ludzie się zamykają w sobie, jednak nie jest to prawdą.

Zaufane usługi geologiczne Wrocław.